Уметнички ансамбл
Министарства одбране
„Станислав Бинички“
 
 
30.03.2023

НЕСВАКИДАШЊЕ ВЕЧЕ КАМЕРНЕ МУЗИКЕ У КРУШЕВЦУ И БЕОГРАДУ



Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ је за ову недељу, у оквиру препознатљивог циклуса „Одабрали смо за вас“, приредио Вече камерне музике. Заправо, ради се о две вечери - идентичним концертима који су овог пута представљени не само београдској, већ и крушевачкој публици, у Великој сали Народног музеја. На програму су се нашла Хендлова „Пасакаља“, коју је за виолину и виолу обрадио норвешки композитор Јохан Халворсен и познати Шубертов квартет бр. 14 у де-молу „Смрт и девојка“.
 
 Пасакаља је атрактивна обрада Хендловог финалног става из свите за чембало у ге-молу (HVV 432) из 1720. године, које је за виолину и виолончело (или виолину и виолу) обрадио норвешки композитор и виолиниста Јохан Халворсен 1894. године. Суштинска карактеристика пасакаље је кратка прогресија акорда која се понавља изнова као непрекидна хармонијска основа за низ импровизација или инвентивних варијација. Њу су извели сјајни Катарина Марић на виолини и Александар Јовановић на виоли.


 
Захтеван Шубертов Гудачки квартет бр.14 у де-молу су након краће паузе маестрално изнели Игор Васиљевић и Катарина Петровић на виолини, Тијана Димитров на виоли и Анамарија Илић на виолончелу.
 


Ово дело спаја два изузетна композиторова талента: Шуберт је имао природни инстинкт за мелодију и поезију. Квартет је написан 1824. године, када је композиторово здравље већ било озбиљно нарушено, тако да је музика испуњена резигнацијом и свепрожимајућом муком и чежњом.
 

Наслов квартета „Смрт и девојка“ и тема другог става преузети су из соло песме „Смрт и Девојка“,  коју је  Шуберт написао раније и у којој престрављена девојка моли смрт да је прође. Ово ремек дело међу квартетима, које је објављено тек три године након Шубертове смрти, је његова тужбалица над сопственом судбином и вапај за животом, од кога се опростио прерано.
 
 
Привилегована крушевачка и београдска публика умела је да препозна и великим аплаузом награди импозантност и комплексност овог Шубертовог дела, једног од најбољих романтичарских квартета уопште, у мајсторском извођењу гудачког квартета Уметничког ансамбла „Станислав Бинички“. Квартет је публици узвратио Пучинијевим Хризантемама које је одсвирао на бис.
 
 
 
 
photoФОТОГАЛЕРИЈА
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА
30.03.2023
mp4 (190,76 MB)
Видео